Prehľad o certifikačnom procese

Prehľad o certifikačnom procese v súlade s certifikačnou schémou CS_ASCR_ZV_2020:

"Skúšanie a certifikácia osôb vyhotovujúcich nerozoberateľné spoje podľa radu noriem STN EN ISO 9606; STN EN 287-6; STN EN ISO 14732; STN EN ISO 13585; STN EN 13067"

Samotný výkon certifikácie Certifikačného orgánu personálu v oblasti zvárania (ďalej len COP OZ) spoločnosti AskoCert s.r.o. obsahuje v plnom rozsahu Príručka kvality, Certifikačné schémy a postupy. Sú k dispozícii na požiadanie k nahliadnutiu v sídle spoločnosti. Prehľad o certifikačnom procese v súlade s certifikačnou schémou CS_ASCR_ZV_2020 je reprezentovaný nižšie:

1) Proces podania žiadosti

COP OZ poskytuje požiadavky na certifikáciu v sídle spoločnosti, ako aj na svojej internetovej stránke, pre požadovanú certifikačnú schému, kvalifikačné požiadavky certifikácie, vrátane podmienok certifikácie a vydania certifikátu.

V prípade záujmu COP OZ poskytne tlačivo "Žiadosť o certifikáciu a dohoda o používaní certifikátu" číslo CS-ASCR-ZV-2020_CS-PR-01 (ďalej len žiadosť), ktorá je taktiež zverejnená na internetovej stránke, pričom žiadateľ v odôvodnenom prípade má možnosť požiadať COP OZ o prispôsobenie žiadosti jeho osobným potrebám v rozumných medziach tak, aby sa nenarušila integrita posúdenia. Napríklad: V prípade záujmu o vykonanie skúšky v jazyku anglickom, COP OZ zabezpečí tlmočenie.

Informácie o právach a poplatkoch za certifikáciu COP OZ poskytuje na požiadanie.

COP OZ vyžaduje od kandidáta na certifikáciu vyplnené tlačivo "Žiadosť o certifikáciu a dohoda o používaní certifikátu", ktorá musí obsahovať:

  • všeobecné informácie o kandidátovi, ako meno, adresa, telefónne, resp. e-mail a ďalšie údaje potrebné na identifikáciu osoby,
  • oblasť a rozsah požadovanej certifikácie,
  • detaily kvalifikácie z oblasti a rozsahu požadovanej certifikácie, potvrdené a podložené dokladmi,
  • vyhlásenie, že kandidát súhlasí s plnením certifikačných požiadaviek a s poskytnutím všetkých informácii potrebných na vyhodnotenie,
  • dohodu o používaní certifikátu a ochranu osobných údajov.

Certifikačný orgán následne preskúma žiadosť, aby potvrdil, či žiadateľ spĺňa požiadavky v súlade s certifikačnou schémou.

2) Požiadavky na uchádzača

Zvárač, operátor zvárania, zoraďovač odporového zvárania, operátor spájkovania alebo spájkovač, zváračov termoplastov, môže byť pripustený ku skúške len, ak jeho predchádzajúca prax alebo vzdelanie preukazujú schopnosť úspešne vykonať skúšku napr.:

  • ak sa preukáže platným zváračským preukazom, resp. ID kartou,
  • platným certifikátom na príslušný spôsob zvárania na skupinu materiálov, na ktorých žiada vykonať skúšku,
  • platným osvedčením zvárača pre teoretickú a praktickú prípravu v zváračskej škole podľa STN EN ISO 9606-1,2,3,4 a 5, STN EN 287-6, resp. STN EN ISO 13585, STN EN ISO 14732, EN 13067 na príslušný spôsob zvárania / spájkovania (pre doplnkové kurzy).

3) Proces posudzovania

Certifikačný orgán má zavedené špecifické metódy posudzovania a mechanizmy, ktoré sú definované v certifikačnej schéme.

V prípade, že dôjde k zmene v certifikačnej schéme, ktorá vyžaduje ďalšie posúdenie, certifikačný orgán zdokumentuje zmenu a bez požiadania sprístupní verejnosti špecifické metódy a mechanizmy potrebné na overenie, že certifikované osoby spĺňajú zmenené požiadavky.

Posúdenie sa vykonáva plánovaným a štruktúrovaným spôsobom, ktorý zabezpečí, aby požiadavky schémy boli objektívne a systematicky overené a boli písomné dokumentované dôkazy potvrdzujúce kompetentnosť kandidáta.

Certifikačný orgán overil metódy na posudzovanie kandidátov. Toto overenie zabezpečuje z dôvodu, aby každé posúdenie bolo spravodlivé a platné.

Certifikačný orgán berie do úvahy aj prácu, ktorú vykonal iný subjekt. Musí však mať príslušné správy, údaje a záznamy, ktoré preukazujú, že výsledky sú rovnocenné, a v súlade s požiadavkami stanovenými v certifikačnej schéme.

Certifikačný orgán podanú žiadosť kandidátom preveruje, posudzuje a potvrdzuje, že:

  • COP OZ je schopný poskytnúť žiadanú certifikáciu,
  • COP OZ si uvedomuje a môže primeraným spôsobom splniť prípadné špeciálne potreby kandidáta. V prípade záujmu o vykonanie skúšky v jazyku anglickom, COP OZ zabezpečí tlmočenie, prípadne podľa potreby zabezpečí pre skúšky priestory s bezbariérovým vstupom,
  • kandidát má požadované v certifikačnej schéme špecifikované vzdelanie, prax a školenia,
  • zašle dohodu na úhradu certifikačných poplatkov a za vydanie certifikátu s určeným termínom konania skúšky.

COP OZ na základe vyhodnotenia žiadosti kandidáta a úhrade certifikačných poplatkov, vykonáva v určenom termíne kvalifikačnú skúšku kandidáta.

Kvalifikačná skúška sa vykoná pre na základe certifikačnej schémy:

  • zvárač s osvedčením (certifikátom)- CS-ASCR-ZV-2020;
  • zvárač termoplastov - CS-ASCR-ZV-2020;
  • operátor tavného zvárania/ zoraďovač odporového zvárania - CS-ASCR-ZV-2020;
  • spájkovač/operátor spájkovania - CS-ASCR-ZV-2020.

4 ) Proces skúšania

Skúšky sú navrhnuté na posúdenie kompetentnosti na základe a v súlade s certifikačnou schémou, spoľahlivými a objektívnymi prostriedkami. Návrh požiadaviek na skúšku zaisťujú porovnateľnosť výsledkov každej jednotlivej skúšky, a to ako v obsahu a obtiažnosti, vrátane platnosti rozhodnutí.

Certifikačný orgán má postupy ktoré zabezpečia stále rovnakého riadenia výkonu skúšky.

Ak žiadateľ spĺňa vstupné kritériá smerujúce k udeleniu certifikátu, COP OZ oznámi žiadateľovi podmienky na vydanie certifikátu. COP OZ môže primeraným spôsobom zohľadniť špecifické požiadavky uchádzača pri voľbe jazyka, v ktorom je schopný vykonať skúšku, prípadne jeho zdravotné indispozície.

V prípade potreby hlavný skúšobný komisár určí dozor (skúšobného komisára) pri teoretickej a praktickej skúške.

Ak žiadateľ splnil certifikačné kritériá, hlavný skúšobný komisár potvrdí splnenie podmienok na vydanie certifikátu, a predloží ich vedúcemu COP OZ na schválenie.

Vedúci COP OZ na základe návrhu rozhodne o udelení certifikátu príslušnému žiadateľovi a vystaví certifikát.

COP OZ má zavedenú teoretickú a praktickú skúšku a deklaruje, že sú zostavované spôsobom, ktorý poskytuje objektívne dôkazy na potvrdenie kompetentnosti kandidáta. Sú stanovené spôsoby dokumentovania skúšok a preskúmavania dokumentácie skúšok všetkých kandidátov. Podmienky riadenia výkonu skúšok sú pre každý prípad definované v príslušných normách a certifikačných schémach týkajúcich sa danej oblasti certifikácie, čo zabezpečuje rovnaké riadenie výkonu skúšok. Požadované ukazovatele sú monitorované.

COP OZ má zavedený spôsob protokolovania, ktorý zabezpečuje náležitú a dôkladnú dokumentáciu výkonu a výsledkov skúšky vrátane výsledkov vyhodnotenia.

Skúšobný komisár oboznámikandidátov s podmienkami skúšky, skúšobným poriadkom, normami a predpismi, podľa ktorých sa skúšky vykonávajú (k dispozícii má skúšobný poriadok),

Ak je to možné po vyhodnotení skúšky, bude vždy kandidát ústne oboznámený s výsledkom skúšky aj s jeho hodnotením

V prípade, že nastane podozrenie z ohrozenia poctivosti, validity alebo spoľahlivosti výkonu skúšky na základe akéhokoľvek podnetu (sťažnosť, udanie a pod.) vedúci COP OZ okamžite začne proces riešenia v zmysle platných postupov a smerníc. Až do vyriešenia sťažnosti nesmie COP OZ menovať daného skúšobného komisára na výkon skúšok. Bude mu pozastavená platnosť poverenia daného skúšobného komisára.

5) Rozhodnutie o certifikácii

Rozhodnutie o udeľovaní udržiavaní, recertifikáciách, rozšíreniach a zúženiach, pozastaveniach alebo zrušeniach certifikácie, sú výhradne inertnou záležitosťou COP OZ.

Certifikačný orgán rozhoduje o certifikácii výhradne v tých oblastiach, ktoré súvisia s požiadavkami certifikačnej schémy.

Vo veciach certifikácie rozhoduje certifikačný orgán na základe podkladov získaných v priebehu certifikačného procesu. Hlavný skúšobný komisár predloží vyhodnotený protokol o skúške a potrebné doklady na rozhodnutie vedúcemu COP OZ o vydaní certifikátu. Vedúci COP OZ po vyhodnotení dokladov certifikačného procesu rozhoduje o oblasti a rozsahu certifikácie kandidáta. Rozhodnutie o certifikácii vykoná na tlačive žiadosti.

Na základe kladného rozhodnutia vedúceho COP OZ o certifikácii kandidáta, bude vydaný certifikát a na požiadanie ID kartu

Prípadné zamietnutie so zdôvodnením oznámi vedúci COP OZ žiadateľovi písomne. Voči rozhodnutiu COP OZ sa žiadateľ môže odvolať na vedenie COP OZ.

Certifikát má formu listu (diplomu), autorizovaného a podpísaného vedúcim certifikačného orgánu. ID karta je doklad vydaný COP OZ, ktorá je preukazom odbornej spôsobilosti zvárača a zabezpečuje prístup do osobného konta zvárača.

Certifikačný pracovník po uhradení poplatku za certifikáciu na účet zašle Certifikát a prípadne ID kartu certifikovanému pracovníkovi na adresu bydliska.

6) Pozastavenie, odobratie alebo zúženie predmetu certifikácie

COP OZ vykonáva systematický aktívny dohľad nad certifikovanými osobami s cieľom sledovať plnenie ustanovení certifikačnej schémy zo strany certifikovaných osôb.

COP OZ na pozastavenie, zrušenie alebo zúženie certifikácie má nasledovnú politiku a postupy:

Vykonáva dohľad vyhodnotením a sledovaním certifikovanej osoby prostredníctvom týchto dokumentov:

  • Dohoda o používaní certifikátu certifikovanej osoby s COP OZ,
  • odvolania a sťažnosti voči certifikovanej osobe.

Certifikovaná osoba v prípade, že stratí fyzickú spôsobilosť vykonávať certifikačné činnosti v zmysle príslušnej certifikačnej schémy, je povinná toto oznámiť COP OZ.

Certifikačný pracovník COP OZ získané informácie od certifikovanej osoby spracuje a predloží vedúcemu COP OZ, ktorý po vyhodnotení spoločne s manažmentom COP OZ objektívne rozhodne o trvaní spôsobilosti certifikovanej osoby, alebo odobratí certifikátu.

Odobratie certifikátu sa zverejní na web stránke certifikačného orgánu.

V prípade nedodržania týchto postupov zo strany certifikovanej osoby aj po lehote stanovenej COP OZ, majú tieto za následok okamžité zrušenie, pozastavenie alebo zúženie certifikátu.

7) Recertifikačný proces

Všetky vydané certifikáty osôb majú stanovú lehotu platnosti, ktorá sa vždy uvádza na certifikáte. Lehoty platnosti certifikátov sú rôzne, sú vždy stanovené v súlade s normami, ktoré sú pre daný typ certifikácie rozhodujúce. Tieto normy, stanovujú aj možnosť recertifikácie.

Konkrétne postupy a podmienky recertifikácie obsahuje každá schválená certifikačná schéma, pričom pri ich stanovení vychádzal COP OZ a aj členovia výborov pre certifikačné schémy z nasledovných zásad:

  • je stanovená frekvencia, obsah, podmienky a nástroje pre výkon recertifikačných činností,
  • obsah, podmienky a nástroje používané pri recertifikácii sú adekvátnym spôsobom zabezpečiť, že sa nestranným vyhodnotením potvrdí trvajúca spôsobilosti certifikovanej osoby,
  • s frekvenciou, obsahom, podmienkami a nástrojmi recertifikácie sú certifikované osoby oboznámené už pri rozhodnutí o certifikácii.

Recertifikáciu vykoná po preverení, či certifikovaná osoba aj naďalej plní platné certifikačné požiadavky. Certifikačný orgán zabezpečuje počas recertifikačného procesu, potvrdenie pokračujúcej kompetentnosti certifikovanej osoby a pokračujúce dodržiavanie požiadaviek aktuálnej schémy zo strany certifikovanej osoby.

8) Odvolanie a sťažnosti

Odvolania a sťažnosti voči rozhodnutiu a činnosti COP OZ možno podať písomnou formou vedúcemu COP OZ, ktorý je zodpovedný za ich objektívne vybavenie.

Odvolania a sťažnosti sa môžu týkať:

  • certifikačného procesu COP OZ od kandidátov, certifikovaných osôb, ich zamestnávateľov a ostatných stránok,
  • certifikovaných osôb z hľadiska ich etického správania a spôsobilosti.

Podanie odvolania alebo sťažnosti eviduje manažér kvality COP OZ.

Pri vybavovaní odvolania alebo sťažností sa tieto musia podávať písomne,.

  • dátum podania sťažnosti alebo odvolania,
  • identifikačné číslo sťažnosti alebo odvolania,
  • meno, názov sťažovateľa, resp. odvolávajúceho,
  • stručná charakteristika podania,
  • rozhodnutie vedúceho COP OZ o spôsobe šetrenia a vybavenia podania,
  • záznam o spôsobe vyriešenia sťažnosti alebo odvolania;

O každom ústnom rokovaní so sťažovateľom, alebo odvolávajúcim bude vyhotovený zápis v dvoch vyhotoveniach, z ktorých jeden je pre sťažovateľa, druhý sa uloží u manažéra kvality COP OZ.

Lehota na uplatnenie sťažnosti alebo odvolania voči výsledkom, alebo výkonu skúšok je 15 dní odo dňa oznámenia výsledkov skúšok.

Lehota na odpoveď zo strany vedenia COP OZ je 30 dní odo dňa podania sťažnosti alebo odvolania, pokiaľ nie je dohodnutý iný termín. Odpoveď bude obsahovať spôsob riešenia sťažnosti alebo odvolania, alebo v prípade neopodstatnosti zdôvodnené zamietnutie.

V prípade vyriešenia podania dohodou oboch zúčastnených strán, sa podanie uzavrie písomným protokolom o jeho vyriešení.